HALK SÜT; DOĞAL YAĞLI GÜNLÜK SÜT.
Besinsel olarak mükemmel bir gıda olan süt özellikle protein, vitamin ve mineraller içerir. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağıdır. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri alabilmek için her gün mutlaka süt tüketmeliyiz.
Halk süt, sütün inekten sağıldığı andaki lezzeti ve tazeliğinde tüketicisine ulaştırmak için çalışıyor.

Halk Süt, en kaliteli sütleri sizler için Mahmudiye, Çifteler ve Han ilçelerindeki süt üreticilerinden, konusunda uzman Veteriner Hekim ve Gıda Mühendisi kontrolünde en taze haliyle toplar:

Üreticilerden özenle toplanan sütler, toplama ve soğutma merkezlerinde soğutulur. Özel tankerlerle soğuk zincir korunarak Mahmudiye Çifteler Han İlçeleri Süt Üreticileri Birliğinin Süt İşleme Tesisine ulaştırılır.

Süt üreticileri birlikleri arasında kendisine ait süt işleme tesisi olan Türkiye’de ilk Mahmudiye Çifteler Han İlçeleri Süt Üreticileri Birliğidir.

Süt İşleme tesisine sütler ulaştığında, modern süt alım laboratuvarında, deneyimli laboratuvar personeliyle, AOAC, FDA ve TSE tarafından onaylı metotlarla her tanker gözüne özel tek  tek  analizler yapılır. Standartlarına uygun sütler kabul edilir ve fabrika çiğ süt silolarına alınır. Yine her bir çiğ süt silosunda farklı analizler yapılır ve hemen ardından filtrasyon,  pastörizasyon ve soğutma işlemleri uygulanır. Pastörizasyon ve soğutma sonrası ara depolama yapılan sütler, tekrar laboratuvarda, Gıda Mühendisi tarafından, AOAC, FDA ve TSE tarafından onaylı metotlarla analiz yapılır ve kontrol altında tutulur. Artık süt, pastörizasyon işlemi ve sonrasında  ambalajlama için hazırdır.

Halk Süt, sütün ilk tazeliğini, besin değerlerini ve vitaminlerini kaybettirmeden, en ileri teknolojiye sahip üretim tesisinde üretilmiş ve ambalajlanmıştır:

Süt pastörizasyon teknolojisiyle, 85 derecede 6 saniye tutularak içinde bulunan ve sütün bozulmasına neden olabilecek, hastalık yapabilecek zararlı patojen mikroorganizmalardan arındırılır  ve  ambalajlanır.

Halk Süt ilk tazeliğini, besin değerlerini ve vitaminlerini kaybetmez. Sütün raf ömrü kapağı açılmadan buzdolabında (+2+4) 7 gün, açıldıktan sonra kapağı kapalı bir şekilde buzdolabında 2 gündür.

Halk Süt hiçbir katkı maddesi içermez; %100  doğal ve yağlıdır.

Halk sütteki yağ,  sütten kesinlikle  alınmamış, yağ oranıda rakiplerinkinden ve TSE'de verilen standardın üzerindedir; dolayısıyla kalitesini ve uzmanlığını lezzetiyle destekler.

Halk süt bildiğimiz köy sütünün kontrolden geçmiş en sağlıklı halidir.

Homojenize edilmediğinden ambalaj içerisinde yağ birikimi olur. Açamadan önce lütfen çalkalayınız.

Halk sütün kapağını açıp gönül rahatlığıyla direkt tüketebilirsiniz.

Her şişede aynı lezzeti bulabileceğiniz, içmeye doyamayacağınız en lezzetli süt Halk Süt ile nice sağlıklı nesillere...
Bizden Haberler'e Dönüş