ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HALK EKMEK

Son teknoloji ile donatılmış modern halk ekmek üretim tesisleri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin artan hayat pahalılığı karşısında eski küçük halk ekmek fırınının artan talebi karşılayamaması nedeniyle, 2002 yılında Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sosyal hizmet projelerinden biri olarak kurulmuştur. Ekmekler, tünel tipi fırınların yer aldığı tesislerde el değmeden üretilmekte ve poşetlenmektedir.

Halk ekmek üretim  tesisleri  6750 adet / saat beyaz ekmek, 10000 adet / saat roll ekmek üretim kapasitesine sahiptir. Tesiste beyaz ekmek dışında ayrıca günlük 2 bin adet  kepekli ekmek,  2 bin adet  tam buğday ekmek, 40000 roll ekmek çeşitleri  ile Ramazan Aylarına özel pide üretilmektedir. Ekmekler kent geneline yayılan ve engelliler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız tarafından işletilen 56 adet  satış büfesi  aracılığıyla halka ulaştırılmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak halk ekmek tesislerinde ürettiği beyaz ekmek 60 kuruşluk fiyatı ile Türkiye’nin en uzuz halk ekmeğidir. Uluslararası kalite belgelerine sahip üretim tesisinde, gıda mühendislerinin kontrolünde üretilen gramajı tam sağlıklı halk ekmekler, özellikle çocuklar ile hamileler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın dengeli ve sağlıklı beslenmesine büyük katkı sağlamaktadır.

YÖNETİM ŞEMASI